Jak działa pompa ciepła?
Pompy ciepła stają się dla coraz częstszą alternatywą dla ogrzewania elektrycznego, gazowego oraz olejowego. Ich główną zaletą są niższe koszty eksploatacji (dobrze zaprojektowane mogą wykorzystywać energię z zasobów naturalnych nawet w 75%), a także niskoemisyjność, oczywiście o ile zostaną zamontowane w pełni profesjonalny sposób. W jaki sposób działają te urządzenia i dlaczego warto rozważyć je jako wariant do własnego domu?
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, które złożone jest z dwu jednostek: zewnętrznej oraz wewnętrznej. Są one połączone przewodami, w których ulokowany jest tzw. czynnik roboczy, pobierający dodatkowo ciepło z otoczenia (ziemi, wody albo powietrza). Zasada działania pompy ciepła przywodzi w tym przypadku na myśl urządzenia chłodnicze takie jak choćby lodówka, także ze względu na elementy główne pompy, wśród których wyróżniamy m.in. parownik, skraplacz, czy sprężarkę.
W jaki sposób działa pompa ciepła?
W pompie energia cieplna przekazywana jest dzięki czynnikowi roboczemu zmieniającemu stan skupienia. Płyn odparowuje pobierając ciepło z otoczenia (gdy mamy do czynienia z dolnym źródłem ciepła), następnie zaś kierowany jest do sprężarki, w której dochodzi do wzrostu ciśnienia, a tym samym sprężenia gazu. Czynnik tym samym nagrzewa się i przekazuje ciepło do powietrza albo wody w centralnej instalacji. Na dalszym etapie płyn ten ponownie się ochładza i obniża się ciśnienie, a cały cykl rozpoczyna się od nowa.
Klucz do oszczędności
Według danych z maja 2019 roku w Polsce pracuje już prawie 200 tys. pomp ciepła. Choć liczba urządzeń wzrasta z każdym kolejnym miesiącem, wciąż jest to stosunkowo nowatorska technologia, przy której montażu kluczowe znaczenie mają wiedza oraz doświadczenie. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę jako przedsiębiorstwo od lat zajmujące się fachowym montażem pomp ciepła oraz doradztwem w tym zakresie.
Inwestycja w pompę ciepła to spory wydatek, dlatego aby uniknąć niedoróbek i konieczności poprawek, zadanie montażu warto powierzyć zaufanej firmie. Takiej, która nie tylko doskonale wie jak od strony teoretycznej działa to rozwiązanie, ale również ma praktyczne doświadczenie w czynnościach instalacyjnych.